ام دی اف هایگلاس چیست ؟!

طراحی با نرم افزار

ام دی اف هایگلاس چیست و چه تفاوتی با ام دی اف معمولی دارد؟! قبل از پاسخ به این پرسش شاید بهتر باشد کمی با خود ام دی اف آشنا شویم و بعد به معرفی ام دی اف هایگلاس بپردازیم. پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

ام دی اف چیست ؟!

طراحی با نرم افزار

ام دی اف (MDF) مخفف عبارت انگلیسی Medium Density Fiberboard به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط می‌باشد.چگالی (دانسیته) آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است. د ر واقع ام دی اف نوعی چوب مصنوعی است که از گرد چوب‌های طبیعی ساخته می‌شود. از این لحاظ می‌توان گفت که شباهتی هم با نئوپان دارد زیرا نئوپان هم از براده چوب‌های طبیعی ساخ ته می‌شود. تفاوت نئوپان و ام دی اف در چگالی (تراکم) و ابعاد ذرات تشکیل دهنده آن‌هاست.

انواع ام دی اف موجود در بازار

ام دی اف به دو صورت خام و روکش‌دار تولید و به بازار عرضه می‌شود. روکش ام دی اف انواع مختلفی دارد که شامل روکش‌های چوبی (که خود تنوع زیادی از نظر طرح دارد)، روکش‌های کاغذی، روکش‌های پی وی سی، روکش‌های ملامینه و … می‌باشد.

ام دی اف هایگلاس چیست؟

طراحی با نرم افزار

ام دی اف هایگلاس در واقع همان ام دی اف با روکش ملامینه است که با یک لایه پلکسی گلاس (نوعی پلاستیک که از شیشه مقاوم تر و سبک‌تر است) پوشانده شده است و بسیار درخشنده و براق است.

برخلاف تصور رایج ام دی اف هایگلاس همیشه براق و سفید نیست و شامل طرح‌های مات با رنگ‌های تیره هم می‌شود که بسیار زیباست و علاقمندان مخصوص به خود را دارد.

طراحی با نرم افزار

روی ورق‌های هایگلاس معمولا بوسیله یک لایه پلاستیکی سلفون مانند پوشیده شده که وظیفه آن جلوگیری از ایجاد خط و خش در حین حمل و نقل است. این لایه سلفونی معمولا منقش به لوگوی شرکت سازنده ام دی اف است و تا پایان مراحل نصب محصول نهایی بر روی آن باقی می‌ماند. از ام دی اف هایگلاس در ساخت اشیای چوبی مانند کابینت آشپزخانه، شلف و باکس دیواری، قفسه کتاب، میز و … استفاده می‌شود اما شاید معروف‌ترین کاربرد این ام دی اف در ساخت کابینت آشپزخانه باشد.